So I moved out here and I resigned myself to the fact that I would just have to pay retail for bread. I would just buy what was on sale and somewhat nutritionally sound.
But a few weeks back my mom came to visit. We were driving down the street and she exclaims, "There's a bread store." I sigh. Of course she would find one down the street from my apartment within days of being here that I haven't seen in 3 months of living here. So I made my way over there a few days after she left and came home with this stash.
2 loaves of "good" bread (the 100% whole wheat and potato)
1 loaf "white" bread (I don't like it but The Boy will eat it and hey it was free)
2 Minestorne soup starters (love these for quick meals)
2 packages of Thomas Betterstart Light English muffins (loves these with peanut butter)
1 jar peanut butter
1 bear of honey (I love the bear of honey. It's so cute.)
And my total cost was $14 and change (I don't remember exactly). In the store I would have paid at least $30 based on my guessimates. I could run the numbers exactly but I don't feel like it. Perhaps I will check out the retail prices for the equivalent of these products next time I go grocery shopping.
In closing, I LOVE THE BREAD STORE! and I will not be buying bread in the grocery store anymore.
No comments:
Post a Comment